Classes and Instructors

Denchi Kai Academy's classes are run by one instructor; Sensei Steve Smith (4nd Dan). Our Sensei is a KUGB Qualified Instructor.

The Academy consists of one club:

Denchi Kai

No classes open yet

Chief Instructor

Sensei Steve Smith
  • 4th Dan
  • CRB accredited
  • KUGB Qualified Instructor
  • KUGB Qualified Judge and Referee
  • [email protected]

 

Steve Smith 4th Dan

Name Grade Date
Stephen Borlace Sandan Graded at: Bath, 5th October 2019
Sam Bishop Sandan Graded at: Bath, 5th October 2019
Richard Kelly Shodan Graded at: Barnsley, 15th September 2018
Harvir Matharoo Nidan Graded at: Rhyll, 29th April 2018
Eleanor Morland Shodan Graded at: Sunderland, 19th November 2017
Laura Smith Yondan Graded at: Bath, 7th October 2017
Daniel Windram Nidan Graded at: Chesterfield, 4th February 2017
David Windram Nidan Graded at: Sunderland, 20th November 2016
Jim Windram Nidan Graded at: Sunderland, 20th November 2016
Steve Smith Yondan Graded at: Bath, 1st October 2016
Alan Hook Sandan Graded at: Chesterfield, 17th April 2016
Stephen Borlace Nidan Graded at: Torquay, 8th April 2016
Alex Hutchinson Shodan Graded at: Chesterfield, 6th February 2016
Harvir Matharoo Shodan Graded at: Sunderland, 22nd November 2015
Sam Johnson Shodan Graded at: Sunderland, 22nd November 2015
Sam Bishop Nidan Graded at: Chesterfield, 1st February 2015
Zac Rivet Shodan Graded at: Sunderland, 9th November 2014
Matthew Crame Shodan Graded at: Sunderland, 9th November 2014
David Windram Shodan Graded at: Sunderland, 9th November 2014
Jim Windram Shodan Graded at: Sunderland, 9th November 2014
Daniel Windram Shodan Graded at: Kendal, 1st June 2014
Stephen Borlace Shodan Graded at: Alnwick, 12th October 2013
Ben McVeigh Shodan Graded at: Alnwick, 12th October 2013
Kyle Stoneman Shodan Graded at: Alnwick, 12th October 2013
Max King-Lough Shodan Graded at: Alnwick, 12th October 2013
Laura Smith Sandan Graded at: Bath, 5th October 2013
Noreen Small Godan Graded at: Bath, 5th October 2013
Leigh Marrs Nidan Graded at: Alnwick, 13th October 2012
Brett Billingham Shodan Graded at: Alnwick, 13th October 2012
Ross Billingham Shodan Graded at: Alnwick, 13th October 2012
Ella Jackson Shodan Graded at: Alnwick, 13th October 2012
John Vernon Stokoe Shodan Graded at: Alnwick, 13th October 2012
Sam Bishop Shodan Graded at: Alnwick, 13th October 2012
Marc Boyd Shodan Graded at: Alnwick, 13th October 2012
Daniel Sweet Shodan Graded at: Kendal, 27th May 2012
Jack Preston Shodan Graded at: Kendal, 27th May 2012
Clare Bowerbank Shodan Graded at: Kendal, 27th May 2012
Nathan Bowerbank Shodan Graded at: Kendal, 27th May 2012
Marie Billingham Shodan Graded at: Alnwick, 15th October 2011
Jade Morrison Shodan Graded at: Kendal, 29th May 2011
Jordan Collings Shodan Graded at: Alnwick, 16th October 2010
Kyle Downie Shodan Graded at: Kendal, 30th May 2010
Lee Scott Shodan Graded at: Rhyll, 24th April 2010
Robbie Graham Shodan Graded at: Alnwick, 17th October 2009
Chantelle Morrison Shodan Graded at: Kendal, 31st May 2009
Laura Smith Nidan Graded at: Dunfermline, 22nd March 2009
Jorden Hildrew Shodan Graded at: Alnwick, 18th October 2008
Alix Tinkler Shodan Graded at: Deeside, 26th April 2008
Rachel Boyd Shodan Graded at: Alnwick, 1st March 2008
James Ayre Shodan Graded at: Alnwick, 1st March 2008
Nathan Wright Shodan Graded at: Alnwick, October 2007
Victoria Bass Shodan Graded at: Nottingham, November 2006
Cristine Morrison Shodan Graded at: Nottingham, November 2006
Laura Smith Shodan Graded at: Alnwick, October 2006
Ben Blackburn Shodan Graded at: Kendal, June 2006
Showing 1 to 10 of 55 entries

Spirit of Enoeda Award

The Spirit of Enoeda Award is presented at the end of each year, usually at the Christmas Party. Senseis make a decision by selecting a student who is truly following the Dojo Code: Character, Sincerity, Effort, Etiquette and Self-control. The winner is presented with a trophy to keep and the shield, which they will pass on to the next winner.

Winner of 2021

  • Kai Green

Winner of 2019

  • Joanne Brady

Winner of 2018

  • David Windram

Winner of 2017

  • Harvir Matharoo

Winner of 2016

  • Eleanor Morland

Winners of 2015

  • Daniel Windram
  • Kyle Stoneman

Winner of 2014

  • Matthew Crame

Winner of 2013

  • Jim Windram

Winner of 2012

  • Daniel Sweet

Winners of 2011

  • Marie Billingham
  • Leigh Marrs

Winner of 2010

  • Jack Preston

Winner of 2009

  • Clare Bowerbank

Winner of 2008

  • Jordan Hildrew

Winner of 2007

  • Lee Scott

Winners of 2006

  • Victoria Bass
  • Laura Jayne Smith